top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDURUDEM

Türkiye'de Lazer Kesim Teknolojisi

Güncelleme tarihi: 25 Nis

Türkiye'de Lazer Kesim Teknoloj, 1960'lı yıllara kadar uzanmaktadır. İlk lazer cihazı, 1960 yılında Theodore Maiman tarafından icat edilmiştir. Bu icadın ardından lazer teknolojisi hızla gelişmiş ve farklı alanlarda kullanılmaya başlanmıştır.


1980'li yıllarda Türkiye'de lazer kesim teknolojisi yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu dönemde özellikle tekstil ve konfeksiyon sektöründe lazer kesim makineleri kullanılmaya başlanmıştır. Lazer kesim, tekstil sektöründe kumaşların kesilmesi ve işlenmesi sürecinde büyük bir kolaylık sağlamıştır.

lazer kesim tezgahında işlenen  desenli  metal parça
Türkiye'nin Lazer kesim teknolojisi


1990'lı yıllarda ise lazer kesim teknolojisi diğer sektörlere de yayılmıştır. Özellikle otomotiv, mobilya, metal işleme ve plastik sektörlerinde lazer kesim makineleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu dönemde Türkiye'de lazer kesim makineleri üretimi de başlamış ve yerli üretim makineler kullanılmaya başlanmıştır.


2000'li yıllarda, Türkiye'de lazer kesim teknolojisi daha da gelişti ve yaygınlaştı. Çeşitli sektörlerde lazer kesim makineleri kullanımı arttı. Lazer kesim, yüksek hassasiyet, hızlı işleme ve çeşitli malzemelerin kesilmesi gibi avantajları nedeniyle birçok sektörde iş akışını kolaylaştırmaya devam etmektedir.


Lazer kesim teknolojisi ülkemizde her geçen yıl kendini yenileyerek yerli üretimin gelişmesini sağlamıştır. Günümüzde lazer kesim makinesi üretim ve ihracatı yapan yerli firmalar bulunmaktadır. Oldukça yaygınlaşan lazer kesim makine İmalatı, Otomotiv Sanayi, Aydınlatma, Avize, Reklamcılık, Kutu harf, Tabela, İnşaat, Kalıp, Dekorasyon ve diğer sektörlerde üretim süreçlerinin hızlanmasına, kalitenin artmasına ve maliyetlerin düşmesine katkı sağlamaktadır. Sürekli gelişmekte olan teknoloji yeni uygulama alanları ile endüstriyel ihtiyaçların karşılanması için teknolojik ilerlemesine devam edecektir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page